Zakwaterowanie u rodzin jest częścią programu językowego – pobyt w rodzinie goszczącej sprzyja codziennym rozmowom (uczestnicy mają zadane konkretne tematy do dyskusji). Osoby, u których mieszają uczestnicy obozów językowych są starannie sprawdzone. U jednej rodziny mieszka zwykle czterech uczestników, rzadziej zdarzają się trójki i dwójki (osobno dziewczynki i osobno chłopcy). Rodzina serwuje wszystkie posiłki (zgodnie z ofertą). Uczestnicy, przed wyjazdem, mogą poprosić o wspólne zakwaterowanie. Prośbę o wspólne zakwaterowanie z kolegą/ koleżanką można zgłaszać już w momencie podpisywania umowy. Jeżeli prośba nie została zgłoszona przy zawieraniu umowy, można ją wysłać mailem.
Wychowawcy ATAS to najczęściej współpracujący z nami nauczyciele – w większości angliści ze względu na specyfikę naszych obozów. Wychowawcami są też osoby, które mają ukończony kurs na wychowawcę obozów oraz przeszły specjalne szkolenie w ATAS. Na obozie Londyn z native speakerami funkcje wychowawców pełnią także obcokrajowcy – lektorzy języka angielskiego (native speakers). Na 20 uczestników przypada jeden wychowawca, dodatkowo każdy obóz ma wykwalifikowanego kierownika-pilota.
Kwota pieniędzy wymieniona w katalogu i na stronie www, która przeznaczona jest na realizację programu, głównie koszty wstępów pobierana jest przez kierownika na początku wyjazdu, na przykład pierwszego dnia w w autokarze.
Przyjmuje się około 20 GBP w przypadku wyjazdów do Londynu lub 20 EUR na jeden dzień w przypadku wyjazdów do innych krajów europejskich.
Poniżej przedstawiamy przykładowy plan podróży autokarem do Wielkiej Brytanii. Podróż do Londynu,w zależności od miejsca zbiórki w Polsce, trwa w okolicach 24 godzin. W międzyczasie kierowcy robią postoje, a grupa może skorzystać z toalety oraz ma możliwość zakupienia artykułów spożywczych.
*Prosimy o punktualne przybycie na miejsce zbiórki, ponieważ kierowców obowiązują przepisy o czasie pracy i ze względów bezpieczeństwa nie możemy wydłużać przejazdu. Dlatego jeżeli spóźni się jakiś uczestnik, to autokar nie może na niego długo czekać.
Przykładowy plan podróży:
WYJAZD Z POLSKI > LONDYN
▪️ Wyjazd z miejsca zbiórki* (godziny dostosowane do miejsca zbiórki).
▪️ Przyjazd do Torzymia lub przy wyjazdach z południa - w okolicach Bolesławca/Zgorzelca: ok. 15:00 > godzinna przerwa obiadowa w restauracji Hotelu "Port 2000", wyjazd w kierunku granicy.
▪️ Przekroczenie granicy w Świecku 16:00-16:30.
▪️ Jazda ciągła (16 godzin) przez: Niemcy, Holandię, Belgię do portu/wjazdu do Eurotunelu we francuskim Calais.
▪️ Przeprawa promowa Calais > Dover 8:20-09:20 (czasu lokalnego) - czas przeprawy ok. 1,5 h lub przejazd pociągiem przez Eurotunel (autokar wjeżdża na platformę pociągu) - czas trwania ok. 35 min.
▪️ Przyjazd do Londynu 10:00-11:00 (w zależności od godziny podanej w programie wycieczki).
Powrót do Polski z Londynu
▪️ Wyjazd z Londynu zgodnie z programem (16:00-17:00).
▪️ Przeprawa Dover > Calais (Eurotunnel lub prom) 18:20 - 19:20.
▪️ Jazda ciągła (16 godzin) przez: Francję, Belgię, Holandię, Niemcy.
▪️ Przekroczenie granicy w Świecku lub Zgorzelcu 9:00 - 9:30.
▪️ Przyjazd do Torzymia (lub przystanku za Zgorzelcem), krótka przerwa w Hotelu "Port 2000" około godziny 10:00.
▪️ Przyjazd na miejsce zbiórki.
Od wyjazdu z Katowic do Wenecji, która jest pierwszym zwierdzanym miastem na obu wyjazdach jedzie się około 12 godzin. Łącznie z przejazdem z wybranego miasta w Polsce (w zależności od miejsca zamieszkania) przejazd może potrwać około 20 godzin.
W przypadku wyjazdów zagranicznych (Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Hiszpania) należy pamiętać o tym, że bagaż główny pozostanie w luku bagażowym aż do drugiego dnia, kiedy uczestnicy obozu trafia do miejsca zakwaterowania. Z tego powodu warto w bagażu podręcznym umieścić podstawowe przybory toaletowe (na przykład w kosmetyczce), żeby mieć możliwość odświeżenia się podczas postoju na trasie. W bagażu podręcznym powinien się znaleźć również prowiant na drogę, odliczone pieniądze na wstępy w EUR lub GBP, dokument ze zdjęciem (jeśli nie jest w kieszeni), kurtka lub sweter na wypadek nocnego postoju, mała poduszki i koc lub śpiwór do spania w autokarze, ładowarka lub powerbank jeśli będzie potrzebny podczas drogi.
Ostatni postój przed granicą polsko-niemiecką odbywa się w Torzymiu. W czasie długiego postoju można zjeść ciepła obiadokolację (posiłek nie jest wliczony w cenę).
W zależności od wyjazdu, do Wielkiej Brytanii oraz w drodze powrotnej do Polski, przeprawiamy się Eurotunelem bądź promem. Może zdarzyć się, że podczas tego samego obozu będziemy np. do Anglii podróżować Eurotunelem a wracać promem.
Przeprawa promowa
Przeprawa promowa zwyczajowo trwa około 1,5 godziny. W tym czasie cała grupa opuszcza autokar i udaje się na pokład promu. Jest to dobra okazja, aby się odrobinę odświeżyć i rozprostować nogi. Na pokładzie promu znajdują się restauracje, sklepy i liczne toalety. W drodze do Dover z pokładu promu można podziwiać spektakularne klify. Walutą płatniczą obowiązującą na promie jest GBP, ale można płacić również w EUR.
Eurotunel
Przejazd Eurotunelem wydrążonym pod Kanałem La Manche trwa ok. 35 min, wówczas autokar wjeżdża do dużego wagonu kolejowego. Podczas jazdy można wysiąść z autokaru i skorzystać z toalety, lecz przejścia pomiędzy zaparkowanymi autami są dosyć wąskie, stąd też nie ma możliwości swobodnego spacerowania. Pociąg porusza się ze średnią prędkością 100km/h.
Uczestnik obozu na zbiórce powrotnej powinien zostać odebrany przez rodzica lub opiekuna prawnego. Może to też zrobić inna wskazana przez rodzica osoba, pod następującymi warunkami – rodzice poinformują o tym pracownika ATAS, osoba, która będzie odbierała dziecko będzie miała ze sobą upoważnienie od rodziców (z podanym numerem dowodu).
Przed wyjazdem na naszej stronie internetowej podajemy telefony komórkowe do kierowników obozów, zazwyczaj na około 1 tydzień przed wyjazdem.
W przypadku wyjazdów zagranicznych konieczne jest sprawdzenie czy wszyscy uczestnicy wyjazdu posiadają ważne dokumenty tożsamości czyli paszport lub dowód osobisty. Pamiętajmy jednak, że osoby podróżujące do UK zobowiązane są do posiadania ważnego paszportu (źródło: https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit).
Z przyjemnością, na organizowanych przez nas obozach i kursach, gościmy dzieci różnych narodowości. Jednak często okazuje się, że potrzebne są dodatkowe dokumenty do przekroczenia granic danego kraju, np. obywatel Ukrainy, aby mógł wjechać na teren Wielkiej Brytanii, musi złożyć wniosek o wizę. Z tego też powodu, w pierwszej kolejności prosimy rodziców o udanie się do przypisanej ambasady. Urzędnik wówczas poinformuje jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy. Niezwykle ważny jest tutaj czas oczekiwania na wizę, ponieważ dziecko bez powyższego dokumentu/wizy nie będzie mogło wyjechać z resztą grupy.
Faktury wystawiane są po dokonaniu pełnej płatności za obóz. W przypadku obozów językowych w treści faktury widnieje nazwa – obóz językowy np. w Londynie, termin i imię i nazwisko dziecka, w przypadku obozu turystyczno-wypoczynkowego – nazwa obozu, termin i imię i nazwisko dziecka.
Uczestnik może przed wyjazdem zrezygnować w każdej chwili. W sytuacji rezygnacji należy ją zgłosić mailowo lub osobiście (na piśmie). Następuje wówczas potrącenie wpłaconej kwoty zgodnie z warunkami umowy zgłoszenie.
Zalecamy wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (3 dni od dnia podpisania umowy) aby zabezpieczyć się na okoliczność choroby. W przypadku osób chorujących przewlekle, którzy chcą wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, prosimy o indywidualny kontakt z biurem ATAS.
Posiadanie karty EKUZ jest wskazane (czasem bardzo ułatwia ona kontakt z placówką medyczną), niemniej nasi uczestnicy są ubezpieczeni w WIENER i pomoc udzielana jest w ramach ubezpieczenia.
Wszelkie informacje jak wyrobić kartę EKUZ, znajdą Państwo na stronie NFZ: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/
W momencie podpisywania umowy zgłoszenie prosimy o zgłaszanie alergii, specjalnych diet oraz informacji o chorobach przewlekłych.
Dane te są niezbędne aby właściwie dobrać zakwaterowanie i np. nie kwaterować uczestnika, który ma alergię na sierść w rodzinie, która posiada koty. Osoby, które są przewlekle chore powinny wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Informacje te należy też podać karcie obozowej.
W uzasadnionych przypadkach ubezpieczenie umożliwia bezkosztową rezygancję z imprezy lub zmniejszenie kosztów rezygnacji (decyzja leży po stronie ubezpieczyciela – WIENER) w przypadku gdy uczestnik nie może wyjechać z różnych powodów m.in. nagłej choroby, nieszczęśliwego wypadku, śmierci osoby bliskiej etc.
Standardowe ubezpieczenie dla każdego uczestnika nie obejmuje chorób przewlekłych, dlatego dzieci cierpiące na tego rodzaju dolegliwości powinny zostać dodatkowo ubezpieczone. Ubezpieczenie można wykupić w biurze ATAS lub na własną rękę u wybranego ubezpieczyciela. Choroby przewlekłe to schorzenia których objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące lub często nawracają, z definicji mają powolny początek i małe nasilenie objawów. Choroby przewlekłe to na przykład astma albo cukrzyca.
Można to sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://wypoczynek.men.gov.pl/
Obecność osób z tego samego kraju na kursie językowym jest normalna. Szkoły językowe jednak dbają o to, żeby w jednym terminie na kursie nie uczyło się więcej niż 20% osób z jednego kraju. Jedną z głównych zasad obowiązujących w każdej szkole od przekroczenia progu szkoły to język np. ANGIELSKI jest tym, w którym wszyscy mają się porozumiewać. Nauczyciele o tym przypominają na wypadek gdyby było komuś łatwiej było rozmawiać z rówieśnikami w swoim ojczystym języku. Pracownicy szkół dokładają starań podczas przydzielania do odpowiednich grup (po teście językowym sprawdzającym poziom znajomości języka) by oprócz osób o zbliżonym poziomie nie znajdowało się więcej niż kilka osób władających tym samym językiem, ponieważ mogłoby to zakłócić przebieg zajęć.
Jeśli w danym dniu jest święto państwowe zajęcia językowe nie odbywają się, a biuro nie zwraca pieniędzy za brak zajęć w danym dniu. Wykaz wszystkich dni wolnych od pracy w poszczególnych krajach można znaleźć w katalogu kursów językowych za granicą.
Od 11 listopada 2019 Polacy mogą podróżować turystycznie do USA bez wiz turystycznych, konieczne jest jednak uzyskanie autoryzacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Rejestracji online można dokonać poprzez stronę: https://esta.cbp.dhs.gov
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dot. rejestracji w systemie ESTA:
Do prawidłowego wypełniania ESTA są wymagane poniższe informacje:
Ważne: Jeśli jednak nadal posiadasz ważną wizę turystyczną to nie musisz rejestrować się w systemie ESTA.
Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie >>> https://www.gov.pl/web/usa/idp
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: kursy@atas.pl