Kiedy myślimy o nauce języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, jako pierwszy do głowy przychodzi nam zapewne Londyn – stolica, kosmopolityczna metropolia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. To właśnie tu głównie udajemy się z naszymi obozowiczami podczas wakacyjnych wyjazdów. Oczywiście wielu jest fanów wielkich miast, ale co jeśli nie przepadamy za takimi ośrodkami, albo kiedy nasze dziecko postanowiło iść o krok dalej i wyjechać na kurs językowy do międzynarodowej szkoły i nie chcemy, by przytłoczył je ogrom miasta? To żaden problem – w naszej ofercie można znaleźć wyjazdy również w mniejszych miejscowościach, co wcale nie znaczy, że są one gorszej jakości!

Jakie miejsce wybrać na kurs językowy w Anglii?

Zacznijmy zatem od typowo uniwersyteckich ośrodków, które są znane niemal na całym świecie.

Cambridge

Któż z nas nie słyszał o słynnym Cambridge! Miasto to zyskało sławę dzięki uniwersytetowi, którego historia sięga kilku stuleci wstecz, ale to także miasto pełne zabytków. Peterhouse, Corpus Christi College, Senate House, Kościół Great St. Mary’s Church z XIII w., czy Kaplica King’s College - każdy z budynków charakteryzuje się bogatą architekturą i historią. Warto również wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy położonej w centrum miasta, czyli King’s Parade. Cambridge jest na tyle małe, że spokojnie możemy zwiedzić je pieszo lub na rowerze. W otoczeniu zabytkowych budynków, znajdziemy wiele restauracji i pubów, pyszne cukiernie oraz sklepiki z pamiątkami, które oczywiście ściśle są powiązane z życiem uniwersytetu. Nie brakuje tutaj także licznych zielonych terenów, które zachęcają do pikników, relaksu i uprawnia sportów. Wisienką na torcie będzie rejs łódką po rzece Cam, który jeszcze bardziej odda klimat tego miasta. Wszystko to będziemy mieli szansę przeżyć podczas kursu językowego w szkole Select English

Oxford

Szkoła CES Centre of English z kolei zaprasza do Oxfordu. Ośrodek ten cieszy się międzynarodową renomą, gdzie jego centrum nauczania mieści się w uroczej dzielnicy Headington, w obiekcie Ruskin College z rozległymi terenami. Oczywiście, Oxfordu także nie musimy przedstawić -  jest drugim, po Cambridge, miastem uniwersyteckim w Anglii. Kościoły, biblioteki, 28 jednostek uczelnianych oraz zielone tereny, nadają temu miejscu trochę magiczny klimat. Nie dziwi nas zatem fakt, że Oxford był inspiracją i przestrzenią dla ekranizacji “Harry'ego Pottera”. Miłośnicy literatury klasycznej również będą zachwyceni - niegdyś po ulicach miasta spacerowali słynni pisarze jak Tolkien, Lewis czy Wilde. Czego nie możemy pominąć w Oxfordzie? Bridge of Sighs, czyli Most Westchnień; Bodleian Library oraz Radcliffe Camera - zdecydowana wizytówka miasta o zabudowie owalnej; Oxford Castle, New College czy Christ Church College oraz niezliczoną liczbę muzeów. Warto także wybrać jeden z punktów widokowych i podziwiać miasto z góry. Podobnie jak w Cambridge, nie zabraknie okazji na przejażdżkę rowerową, jednośladów z pewnością tutaj nie brakuje, są po prostu wszędzie.

 

Lymington

A co powiecie o urokliwych i spokojniejszych brytyjskich miasteczkach? Do takich ośrodków z pewnością zalicza się Lymington, w których działa niewielka, rodzinna szkoła English Naturally. Miejscowość położona jest w hrabstwie Hampshire, która oferuje przyjezdnym typową brytyjską atmosferę. To świetne miejsca dla dzieci i młodzieży, chcących w wakacje zrelaksować się, nieco wyciszyć i poznać życie w prawdziwym brytyjskim miasteczku. Zakwaterowanie u rodzin goszczących ściśle współpracujących ze szkołą, spotkania z lokalną społecznością, w ramach zajęć pozalekcyjnych rozrywki typowe dla mieszkańców, a podczas wycieczek zwiedzanie nie tylko okolicy, ale też innych znanych miejsc, jak Bournemouth, the New Forest, Salisbury & Stonehenge.  Dla osób powyżej 16 roku życia przygotowano projekt językowy Business and the Environment. Kursanci pod okiem doświadczonych liderów z zakresu biznesu i środowiska, rozwijają swoją wiedzę z wybranej tematyki w praktyce. To świetny pomysł na wakacje, które rozwiną językowo i kulturowo, zapewniając przy tym rodzinną atmosferę niewielkiego miasteczka, a także daje szansę przez chwilę naprawdę poczuć się częścią lokalnej społeczności.

Eastbourne

Eastbourne to z kolei urocza nadmorska miejscowość, leżąca nad kanałem La Manche, ogłoszona jednym z najbardziej słonecznych miast Wielkiej Brytanii. Kurs językowy odbywa się w przepięknym dworku Compton Place, należącym niegdyś do księcia Devonshire, otoczonym wspaniałym, ogromnym ogrodem – w wiejskiej posiadłości „wyższych sfer”, kojarzącej się jednoznacznie z kulturą brytyjską i będącej jednym z jej symboli. Historia Wielkiej Brytanii jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki. Samo miasteczko oferuje przyjezdnym spokojną i pełną relaksu atmosferę i jest kurortem nadmorskim znanym i lubianym przez Brytyjczyków co sprawia, że bez problemu osłuchujemy się z ich mową podczas całego naszego pobytu na kursie. Wzdłuż nadmorskich bulwarów ciągną się hotele i budowle w stylu wiktoriańskim, nadające kurortowi tradycyjną, ponadczasową atmosferę. 

Brighton

Dla zwolenników nadmorskich kurortów to mamy dla Was kolejne dwie propozycje. Jeśli lubisz zabytki, morze oraz studencki klimat to koniecznie musisz zawitać do Brighton. Miasto poza walorami architektonicznymi, zachwyca licznymi festiwalami i imprezami. Stanowi też świetną bazę na wypad weekendowy, gdyż znajduje się zaledwie 80 km od Londynu. Wizytówka miasta jest 1,5-kilometrowe molo - Brighton Pier z wesołym miasteczkiem i karuzelą. Znajduje się tutaj plaża na które możemy się zrelaksować i złapać trochę słońca. Z kolei zwolennikom historii polecamy Brighton Museum and Art Gallery oraz dawną rezydencją królewską - Royal Pavilion. Kurs w Brighton to zatem kusząca propozycja dla przyszłych kursantów. Kurs w Embassy Summer z zakwaterowaniem w akademiku, czy ośrodek Brighton Language College z starannie dobieranymi rodzinami goszczącymi? Zdecydujcie sami :) 

Bournemouth

Bournemouth jest jednym z kurortów najchętniej odwiedzanych przez Brytyjczyków, doskonale przystosowanym dla turystów, a jednocześnie spokojniejszym i mniej rozrywkowym od niedalekiego Brighton. Piękne piaszczyste plaże i wakacyjny klimat pozwalają prawdziwie wypocząć; zaś zakwaterowanie u rodzin i codzienny kontakt z Brytyjczykami – zarówno mieszkańcami jak i turystami – to doskonała praktyka języka angielskiego i możliwość poznania brytyjskiej kultury od podszewki. W centrum miasta dostrzec można liczne ślady wiktoriańskiej architektury, tak typowej dla Wielkiej Brytanii. Bournemouth to doskonale rozwinięty ośrodek miejski proponujący mnóstwo atrakcji, ale zapewniający jednocześnie bezpieczeństwo i nadmorski wypoczynek.
W naszej ofercie znajdziecie aż dwa kursy do wyboru w tym mieście - kurs Experience Bournemouth, prowadzony przez szkołę Kings oraz kurs intensywny (program Integra) w Richard Language College. 


Kurs językowy w mniejszych, typowo brytyjskich ośrodkach, to doskonały wybór zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów. Mniejsze miasta, położone często na wybrzeżu lub w przepięknej, naturalnej okolicy zapewniają nie tylko większy spokój i tym samym lepszy wypoczynek z dala od zgiełku, ale też umożliwiają kontakt z prawdziwie brytyjską kulturą, historią, architekturą, z uwagi na swój nieco mniej kosmopolityczny charakter. Można się w nich czuć bezpiecznie, lepiej i dokładniej je poznać, skorzystać z oferowanych atrakcji – zapewniając sobie w ten sposób prawdziwe, brytyjskie wakacje połączone z nieustanną praktyką językową. 

Anglia, Wielka Brytania, angielski, kursy językowe za granicą, zagraniczne kursy językowe, międzynarodowej szkoły jezykowe